Ove 2024. godine, podudarili su se za nas bitni, simbolični datumi koji podsećaju na četvrt veka rada naše organizacije i „punoletstvo“ našeg najdugovečnijeg projekta. Tako da ćemo u ovom tekstu, predstaviti aktuelni, ovogodišnji program KRAF-a (Kragujevačkog festivala antiratnog, angažovanog i akademskog filma), koji je pred nama, upravo kroz asocijativne paralele sa dvadeset petogodišnjim iskustvom rada u civilnom sektoru.
Udruženje građana „MillenniuM“ (skraćeno – NVO „MillenniuM“) je organizacija civilnog društva nastala 25.09.1999. u Kragujevcu sa misijom razvoja demokratije i građanskog društva u regionu Šumadije. Grupa osnivača NVO “MillenniuM”, koja je prethodno realizovala program “Otvoreni klub” u Kragujevcu, tokom 1997 – 1999. godine. želela je da inicira autohtone programe, bazirane na stvarnim potrebama lokalne zajednice i želji da se demokratizacija društva sprovede “odozdo” i uz aktivno uključenje građana, a ne samo političkih subjekata i javnog sektora, koji su monopolizirali čak i to. Glavne aktivnosti organizacije su vezane za oblasti demokratizacije, ljudskih prava, rada sa mladima i angažovane kulture i korisnici ovih, ali i drugih programa bili su na hiljade građana iz regiona Centralne Srbije, drugih regiona Srbije, ali i na širem, nacionalnom nivou.
Video 01 “Kako je nastao MillenniuM”:
https://www.youtube.com/watch?v=BRKdfTL9-6A
Trudili smo se da naša zajednica bude kao svaka druga evropska zajednica (što nam je vizija) pa smo prvi obeležili zvanično svetski dan slobode medija u Kragujevcu, doneli pravu strategiju razvoja građanskog društva i filantropije u Srbiji koju je grad usvojio, otvorili prvu školu ljudskih prava za mlade, volonterski centar, organizovali prve kampanje za promociju evropskih integracija Srbije, videli na osnovu reakcija mladih da im je angažovana kultura i povezivanje sa svetom bitno pa napravili zajedno ili partnerski REFRAKT – Regionalni festival alternativne kulture, Đelem Fest – festival promocije kulture nacionalnih manjina.
Foto 01: Debata na KRAF-u 2011. u Knjaževsko-srpskom teatru na temu autorskih prava i slobodne upotrebe javnih informacija.
I onda je posle par godina rada usledio poziv od lokalne samouprave. O čemu se radilo? Krajem šezdesetih godina u Kragujevcu, u okviru snimanja prvog igranog filma u istom gradu – „Krvave bajke“ Slobodana Torija Jankovića, otvorila se šira debata ili je bolje reći – kampanja javnog zagovaranja da grad dobije festival antiratnog filma. Prisutni, najviši republički partijsko-kulturni vrh, uz lokalne lobiste (pored Torija tu je bio i Mija Aleksić, glumac, lokalni kulturni radnici, ali i jedan od poslednjih preživelih sa streljanja u Šumaricama), prihvatio je inicijativu uz jednu, nadasve stručnu opasku – da li će ovako uzak koncept imati publike? To se i pokazalo tačnim neku godinu kasnije, kada je održana u nekoj vrsti „pilot projekta“ – Revija antiratnog filma u kino sali Spomen muzeja „21. oktobar“. Odličan program i gosti, ali jako slabo interesovanje gledalaca. Možda i očekivano, s obzirom na kulturne potrebe i navike, jer je teško bilo parirati američkim kaubojcima i “ljubićima”, a i ljudima je bilo preko glave rata.
Mi smo u NVO “MillenniuM”, pored pomenutih aktivnosti, promovisali upravo filmsku umetnost kao odličnu “alatku” zagovaranja vrednosti normalnog sveta. Prvo smo krenuli sa raznim filmskim revijama, još početkom 2000-tih, od danskog filma (premijera kultnog filma “U Kini jedu pse”) preko “Low-fi” filmova B92. Prilikom jednog poslovnog putovanja u Prag, upoznali smo Amerikanca koji je radio za češku organizaciju “People in need” i koji je započinjao festival filmova o ljudskim pravima, kasnije kultni “One World”. Ponudio je saradnju, ali smo potom u vremenu izgubili kontakt. Primetili smo da su, naravno u Beogradu, organizovana gostovanja istog, ali mi smo nastavili našim putem. Negde, 2005. godine, pozvali su nas iz “Slobodne zone” da im budemo lokalni partneri u gostovanju njihovog festivala. Uspešno smo im pomogli zbog ljubavi prema filmu, te i 2006. godine, dok se nije pokazala bazična karakteristika centralista, izražena kroz jednu rečenicu sa sastanka svih lokalnih organizatora, kada je tadašnja direktorka rekla “Od sledeče godine radimo samo Beograd, Novi Sad i Ni!”. Ta rečenica je bila presudna, jer smo shvatili pored neverovatnog i dalje prisutnog centralizma, da je suština festivala zapravo originalni koncept, a ne – plagiranje inostranih modela i jurnjava za budžetskim novcem kako bi se nabavio “film više” ili atraktivniji gost ili razmena programa sa centrima.
Karma je odgovorila preko poziva lokalne samouprave grada Kragujevca da “MillenniuM” organizuje festival antiratnog filma. Rekao sam da je to usko gledište i da je antiratni/film o ljudskim pravima/socijalni… zapravo jednom rečju – angažovani film. Onda smo 2007. napravili KRAF sa stotinak hiljada dinara, 40 premijernih filmova i na tri lokacije. Imali smo u gostima Žilnika i njegove junake, premijeru “Šišanja” i “Kako su me ukrali Nemci”, ali i “Ostrva”, krcate prostore, od dve do deset nacionalnih premijera po festivalu, sjajne medijske praćenosti i najzad uvažavanje publike i stručne javnosti.
Tako je počelo i stiglo i do osamnaest godina. I do gostiju koji su simbol antiratnog filma regiona i Evrope, poput Lordana Zafranovića.
Foto 02: Plakat ovogodišnjeg KRAF-a (autorka Marija Bogićević)
Ponedeljak 28.10.2024. Narodna biblioteka “Vuk Karadžić”/Dom omladine Kragujevac
19:00 Otvaranje glavnog programa (galerija Narodne biblioteke)
Dodela novog priznanja KRAF-a za doprinos antiratnoj kinematografiji (laureat – Lordan Zafranović, reditelj)
Premijerna projekcija: “Dan i noć (Pjaca)” (kratki dokumentarni, 15 min, Lordan Zafranović, 1967.)
Razgovor na temu antiratnog filma danas (Lordan Zafranović i Milan Nikodijević, reditelj i profesor Akademije u Novom Sadu)
Foto 03: Lordan Zafranović
Posle nekoliko godina rada, odlučili smo na inicijativu direktorke Marije Ilić i tadašnjeg selektora festivala profesora Milana Nikodijevića, da KRAF doda treće “A” u akronimu (pored “antiratnog” i “angažovanog”) i da se okrene mladima, koji su uvek bili glavna ciljna grupa NVO “MillenniuM” u promovisanju demokratskih vrednosti. Pokrenut je i prvi takmičarski program namenjen studentima nacionalnih i regionalnih filmskih akademija, poznatiji kao “Akademski KRAF”. Od osamnaeste, “rođendanske” godine, otvorili smo program i za filmove mladih autora koji tek treba da upišu filmsku akademiju ili odluče da li će se nezavisno baviti filmom, ali koji preko njega nedvosmisleno izražavaju svoje stavove, mišljenja i zašto ne reći – kritiku aktuelnih javnih politika u društvu.
Ove godine su mladi uključeni i kao publika, aktuelni i budući stvaraoci i promoteri svojih stavova putem filma, ali i kao “donosioci odluka”, pa je od članova Dramskog studija Doma omladine formiran jedinstveni “Omladinski žiri” koji će birati najbolje filmove mladih autora, kako sa filmsih akademija, tako i iz srednjih škola.
Ponedeljak 28.10.2024. Dom omladine Kragujevac
21:00 Akademski takmičarski program: “Svakako ću da krvarim” (Sara Radulović, Srbija, kratki igrani, 12 min, 2022.), “Dan za nas” (Tamara Kostrešević, Srbija, kratki igrani, 29 min, 2023.); Omladinski film: “Šumski eho” (dok.-igrani, 15 min, Milena Živković, Kruševac, 2024.).
Foto 04: Plakat filma “Dan za nas”
NVO “MillenniuM” je jedna od prvih organizacija civilnog sektora koja je nastala van glavnog grada i u samoj misiji se zalagala za “bottom up” (“odozdo na gore” – prim.aut.) aktivizam, tako da je bilo logično što smo bili jedni od osnivača velikih nacionalnih platformi civilnog sektora poput FENS (Federacije NVO Srbije), Asocijacije za istinu i pomirenje i posebno Nacionalne koalicije za decentralizaciju i Asocijacije nezavisne kulturne scene Srbije, koje su se posebno zalagale za decentralizaciju političkog, ekonomskog, kulturnog, zapravo – društvenog sistema Srbije.
Tako je, shodno jednom od ciljeva organizacije i sam KRAF zagovarao pomenutu demokratsku vrednost. Od 2010. Savet KRAF-a dodeljuje priznanje za doprinos decentralizaciji filmske umetnosti u Srbiji (simbolično nazvano – „Tori Janković“ po autoru koji je snimio prvi igrani film u Kragujevcu): laureati – 2010. Marija Gajicki, direktorica festivala o ljudskim pravima Vivisekt“ u Novom Sadu; 2011. Želimir Žilnik, reditelj iz Novog Sada; 2012. Milan Nikodijević, osnivač i dugogodišnji direktor Festivala filmskog scenarija u Vrnjačkoj Banji; 2013. Slađana Petrović Varagić i Dejan Petrović, osnivači međunarodnog studentskog filmskog kampa “Interakcija” u Požegi; 2014. Dejan Dabić, urednik filmskog programa u Kulturnom centru Niša; 2015. Hadži Zoran Đorđević, filmski kritičar iz Kragujevca; 2016. Goran Jovanović, filmski publicista i organizator iz Požarevca; 2017. Siniša Bokan, montažer, filmski producent i dekan Akademije umetnosti u Novom Sadu, 2018. Slađan Stojanović, filmski autor i organizator iz Vranja, 2019. Srđan Savić, direktor Filmskih susreta iz Niša, 2020. Branislav Markuš i Robert Fai (posthumno) kao osnivači Radničkog video kluba Zrenjaninskog socijalnog foruma, 2021. Zoran B. Petrović i Jovan Gligorijević kao autori prvog zabranjenog filma u Kragujevcu, 2022. Marija Rodić rediteljka i organizatorka MikroFAF kao prva osoba iz Beograda i 2023. Dušan Darijević i Predrag Živković, filmski radnici iz Čačka.
Ove, jubilarne godine, priznanje za doprinos decentralizaciji filmske umetnosti ide u Vojvodinu. Aleksandru Reljiću i Zoranu Tairoviću.
Aleksandar Reljić je reditelj i scenarista brojnih dokumentarnih filmova, koji su se bavili kulturom sećanja, ratnih zločina, zaštite ljudskih prava, ksenofobijom i sl. Od 2019. osnivač je i vlasnik nezavisne filmske produkcije „Core Dox“, iz Novog Sada sa kojom je realizovao dva dokumentarna filma – „Proces Sandžak“ i „Do daske“, koji je dobio nekoliko nagrada. Dve godine je bio odgovorni urednik Dokumentarno-obrazovnog programa Radio televizije Vojvodine (2015-2017). Njegov film „Unuk (Enkel)“, dobio je više domaćih i stranih priznanja i bio nominovan za Najbolji evropski dokumentarni film godine 2018. na Prix Europa, evrovizijskom festivalu u Berlinu.
Zoran Tairović, rođen u Novom Sadu, akademski slikar i multimedijalni umetnik sa doktoratom interdisciplinarnih studija menadžmenta primenjenih umetnosti, aktivista i direktor Interkulturalnog teatra. Dobitnik prestižnih svetskih nagrada za slikarstvo, autor prve romske opere i mjuzikla, kao i mnogih nagrađivanih dokumentarnih filmova. Svojim umetničkim nastupima učestvovao je na mnogim značajnim festivalima i manifestacijama u Srbiji i svetu. Osnivač je i direktor filmskog festivala sa romskom tematikom FROM, koji se svake godine održava u Malom Iđošu.
Foto 05: Plakat FROM-a
Utorak 29.10.2024. Dom omladine Kragujevac
19:00 Dodela priznanja za decentralizaciju filmske umetnosti (Aleksandar Reljić, reditelj i dr Zoran Tairović, organizator FROM-a)
“Novosadsko sećanje” (dokumentarni, 77 min, Aleksandar Reljić, Srbija, 2024. – Teodor Kovač (99), Ivan Ivanji (93) i Marta Flato (81) preživeli su pogrom iz 1942. poznat kao Novosadska racija, kada su mađarski fašisti ubili preko hiljadu Novosađana i njihova tela bacilli pod led Dunava. Profesorka sociologije Marija Vasić, bori se protiv zaborava i predaje učenicima o Novosadskoj raciji, dok lokalne vlasti podižu kontroverzni spomenik nevinim žrtvama, a na tom spisku se nalaze imena i ratnih zločinaca, koji su učestvovali u Novosadskoj raciji.
Razgovor sa autorom Aleksandrom Reljićem
“Mamula All Inclusive” (dokumentarni, 60 min, Aleksandar Reljić, Srbija, 2023. – kako je vojni logor pretvoren u ekskluzivni hotel)
Akademski takmičarski program: “Ječam žela” (kratki igrani, 18 min, Andrija Mugoša, Crna Gora, 2021.), “30 minuta ili besplatno” (kratki igrani, 21 min, Dejan Đurašinović, Srbija, 2023.); Omladinski film: “Amanet” (dok.-igrani, 15 min, Luka Kijačič, Kruševac, 2024.)
Video 02: trejler filma “Mamula All Inclusive”:
https://www.youtube.com/watch?v=h8oOHMlrwqA
NVO “MillenniuM” je tokom svojih dvadeset i pet godina rada, imala više ciljeva, od pomenutih – promocije demokratskih vrednosti i ljudskih prava, osnaživanja organizacija građanskog društva, razvoja angažovane kulture kao sredstva promocije pomenutih vrednosti, do javnog zalaganja za učešće građana u odlučivanju i razvoja međunarodne, regionalne i međusektorske saradnje uz naglasak na decentralizaciji i regionalizaciji. Upravo je regionalna saradnja u spajanju aktivista, prevashodno sa prostora bivše Jugoslavije, bila okosnica mnogih projekata organizacije tokom proteklih godina. Kao i negovanje kulture sećanja, što je predstavljeno i u programu ovogodišnjeg KRAF-a.
Video 03: trejler filma “Umetnost sećanja”:
Sreda 30.10.2024. Dom omladine Kragujevac
19:00 “Umetnost sećanja” (dokumentarni, 62 min, Jelena Radenović, Srbija, 2019. – film o monumentalnim spomenicima podignutim u periodu socijalizma na tlu bivše Jugoslavije. Osnovna namera filma je da na primeru spomenika pokaže da će prava umetnost opstati, naći put do publike i preživeti smene ideologija i političkih uređenja. Spomenici su istovremeno simboli stradanja i čovekove borbe za slobodu, za bolju i svetliju budućnost. Oni su prožeti vrednostima kao što su patriotizam, solidarnost (bratstvo i jedinstvo), vera u pravdu. Ove vrednosti su imale za cilj da inspirišu izgradnju novog društvenog identiteta i sistematski su se promovisale kroz umetničke, kulturne, obrazovne i druge aktivnosti koje je finansirala država. To je bilo vreme kada se verovalo da su umetnost i kultura ključni pokretači za izgradnju novog društvenog identiteta i obrazovno sredstvo za zajednicu. O tome kako su nastali neki od najvažnijih spomenika i kako je bilo stvarati u tom periodu u filmu svedoči skulptor prof. Miodrag Živković, autor spomenika na Kadinjači, Tjentišu, u Kragujevcu…
Razgovor sa rediteljkom Jelenom Radenović
“Marko” (kratki igrani, 17 min, Marko Šantić, Hrvatska/Srbija/Francuska/Italija, 2021. – poslednja uloga Feđe Stojanovića u kojoj glumi oca sina poginulog u domovinskom ratu)
Akademski takmičarski program: “Mrtvi čvor” (kratki igrani, 15 min, Ismira Mašić, BiH), “Nije pristojno plesat po grobu” (kratki igrani, 19 min, Ana Šiškov, Hrvatska, 2022.); Omladinski film: “Pokajanje” (kratki igrani, 6 min, Bogdan Babić, Kragujevac, 2024.)
Foto 06: Plakat nagrađivanog koprodukcijskog filma “Marko”.
NVO “MillenniuM” aktivisti su još iz prethodnog “predmilenijumskog perioda” i vremena “Otvorenog kluba” pokretali niz akcija i inicijativa, kako u svojoj lokalnoj, kragujevačkoj zajednici, tako i u saradnji sa kolegama na nacionalnom nivou, kao i tokom svih ovih 25 godina. Od humanitarnih akcija (poput “KG rock help”), preko kampanja (Kampanja za promociju ljudskih prava “Know Your Rights”, kampanja za promociju evrointegracija “Moja Evropa”, GOTV kampanja – motivacija građana za izlazak na izbore…) do lokalnih inicijativa (Inicijativa za dodeljivanje statusa institucije kulture od nacionalnog značaja Knjaževsko-srpskom teatru).
Zato je i ovogodišnja KRAF premijera “reKAPITULACIJA” na neki način simbolika i našeg i svih pokušaja aktivizma u prethodnom vremenu.
Video 04: stara najava KRAF-a
https://www.youtube.com/watch?v=syNNqAgjnvw
Takođe i film “Olga” je simbolično povezan sa lokalnom inicijativom u medijskoj sferi koju je pokrenula “Res publika”, a koja se odnosi na vidljivost ugroženih društvenih grupa.
A serija “Šumadijski bluz”, veliki deo filmske produkcije NVO “MillenniuM” (“Kongres zaborava”, “Živi zid”, “Poljubac Ele Ficdžerald”, “Crveni barjak”, “Koncert za mir”, do aktuelnog rada na filmu o Smaku) i publikacije (“Vrele šezdesete” – istorija urbane kulture grada 1950 – 1970, kao i one u pripremi, kako na našem portalu civilnog sektora koji puni četiri godine “POP Forum”, tako i već završene – o istoriji popularne kulture Kragujevca od 1970 do 2000+) govori kako nam je bitna lokalna kultura sećanja.
Video 05: stara najava KRAF-a (Želimir Žilnik, reditelj)
https://www.youtube.com/watch?v=ElQfo_F3TPw
Četvrtak 31.10.2024. Dom omladine Kragujevac
19:00 “reKAPITULACIJA” (dokumentarni, 45 min, Filip Markovinović, Srbija, 2023. – U izuzetno kriznoj situaciji, početkom devedesetih godina prošlog veka, na inicijativu Nikole Džafa grupa umetnika ostavlja po strani svoje lično stvaralaštvo i udružuje se u kolektiv Led art, sa ciljem da pokušaju da utiču na negativne tokove u društvu. U okolnostima opšte devastacije svih vrednosti, institucija, pa i ugroženosti proste fizičke egzistencije, Led art umetničkim akcijama u javnom prostoru pokušava da uspostavi načelo etika pre estetike. Ovaj film donosi deo potisnute istorije antiratnog građanskog otpora, sa ciljem da, tri decenije kasnije, da odgovor na pitanje da li je utopijska ideja da umetnost može da promeni bilo šta ipak samo utopija?
Razgovor sa rediteljem Filipom Markovinovićem
“Olga” (kratki igrani, 27 min, Vladimir Đorđević, Srbija, 2022. – priča o devojčici sa cerebralnom paralizom koja živi u ruralnoj Istočnoj Srbiji)
Video 05: trejler filma “Olga”
https://www.youtube.com/watch?v=9LCEHjd9n3k
Razgovor sa rediteljem Vladimirom Đorđevićem
”KG duh” (dokumentarni, 35 min, NVO MIllenniuM, Srbija, 2011. – epizoda serije “Šumadijski bluz” posvećena stalnom posetiocu KRAF-a, Zoranu Saviću u kojoj je učestvovao)
Razgovor sa autorom dr Vladimirom Paunovićem
Foto 07: Kadar iz filma “reKAPITULACIJA”
Završni dan rođendanskog KRAF-a ove godine ukazuje i na dugogodišnje aktivnosti NVO “MillenniuM” u polju angažovane kulture. Od samog KRAF-a, preko REFRAKT (Regionalni festival alternativne kulture), koordinacije lokalne “Noći muzeja”, pratećeg programa prvih “Arsenala”, saradnje na pokretanju “KG Comic Con”…
Zato je i logićno da ovogodišnji slavljenički KRAF zatvori jedan od najzapaženijih filmova akademskog programa, film o kultnoj makedonskoj i jugoslovenskoj grupi Mizar, sa kojim je diplomirao na skopskoj filmskoj akademiji Marko Džambazovski, kao i prateći programi iz gradova gde se ove godine odvijao projekat “Antiratna franšiza” – pankeri Sedativ iz Kraljeva i “kruševački Lajbah” – Ludwig Ludwig.
Video 06: Sedativ – “Pevaj moj narode!”.
https://www.youtube.com/watch?v=35YlX2OSPho
Peti dan, petak 01.11.2024. Dom omladine Kragujevac
19:00 “Mizar – zvezda na nadežta” (dokumentarni, 17 min, Marko Džambazovski, Makedonija, 2014.)
Proglašenje pobednika akademskog takmičarskog programa
21:00 Koncert “Sedativ” Kraljevo (punk rock)
Koncert “Ludwig Ludwig” Kruševac (post punk electro industrial)
Zatvaranje festivala
Video 07: Ludwig Ludwig – “Idu Gradom”.
https://www.youtube.com/watch?v=FfERm8j11Ec
Organizacija: NVO „MillenniuM“
Lokalna podrška: Narodna biblioteka “Vuk Karadžić” i Dom omladine Kragujevac.
Medijska podrška: Res publika, Kragujevac
Program “Antiratna franšiza – KRAF” se sprovodi uz podršku projekta “Kultura za demokratiju” koji podržava Vlada Švajcarske, a sprovodi Hartefakt fond. Grad Kragujevac je u značajnoj meri doprineo sufinansiranju projekta KRAF 18.. Ministarstvo kulture je podržalo projekat KRAF 18. na konkursu 2024.
Ulaz na sve programe je besplatan: “Smrt fašizmu, sloboda(n ulaz) narodu!”
Dobrodošli na 18-ti rođendan KRAF-a i 25-ti rođendan MillenniuM-a.
Foto 08: KRAF logo
Foto 09: NVO „MillenniuM“ logo
autori: NVO MillenniuM tim
Foto: KRAF arhiva