Najveći procenat publike mjuzikla u Srbiji čine žene između 30 do 50 godina. To je publika koja prati i druge kulturne događaje, a mjuzikl vole zbog emocija. Najpopolarniji glumac u mjuziklu je Ivan Bosiljčić, pokazalo je istraživanje o publici koje je sprovela prof. dr Maja Ristić, sa FDU Beograd.
– Publika od pozorišta, pa tako i muzičkog pozorišta zahteva dobru priču. Na mjuzikle odlaze zbog provokativnih scena. To je i publika koja čita bestselere. To je publika popularne kulture, sa tendencijom da budu deo elite, istakla je za POP Forum prof. dr Maja Ristić.
Foto 1: Prof. dr Maja Ristić.
Kako dodaje, publika voli mjuzikl zbog plesa, muzike, raskošnih kostima, ali je široko profilisana.
– Savremeno muzičko pozorište počiva na emocijama, a publika voli melodramske priče i u mjuziklu traži ono što nema u svom životu, u svetu koji postaje otuđen, gde se živi bez očekivanja, a komunikacija je virtuelna. Ispitanici su rekli da im je dosta plaćanja računa, pritiska tranzicije i teških međuljudskih odnosa i da vole mjuzikl zato što je to trenutak sreće, eskapizma. Muzički teatar je upakovan u laganu „šećernu vunu” i zato se lakše percipira nego dramski tekst, dodala je naša sagovornica.
Mjuzikl je žanr u filmskoj i pozorišnoj umetnosti nastao početkom 20. veka kao oblik pozorišne predstave koja u sebi objedinjuje libreto (priča), muziku i ples. Za razliku od komada sa pevanjem, mjuzikl je karakterističan po tome što govor mora da bude prepevan, a scene moraju da se prelivaju jedna u drugu.
Foto 2: “Publika mjuzikla”, knjiga prof. dr Maje Ristić.
– Kod nas u Srbiji češći su komadi sa pevanjem, dok je mjuzikl ređa pojava. Mjuzikl u sebi za razliku od opere ima elemente popularne kulture, objašnjava Maja Ristić.
Mjuzikl je veoma zahtevan žanr, zahteva glamuroznu scenografiju, ali i ceo orkestar. Zahteva uigrani ansambl.
– Prva predstava mjuzikl je bila ploveće pozorište. To je bila jedna pevajuća priča, koja je izvedena na Misisipiju, o devojci koja se zaljubljuje u kockara i njenoj porodici koja se protivi toj vezi. Prvi ozbiljan mjuzikl je ustvari „Oklahoma” i „Priča sa zapadne strane”. Iz SAD-a se kasnije ovaj žanr širi po celom svetu, dodaje Ristić.
Foto 3: Mjuzikl “Oklahoma”.
Brodvej je i u filmskom i u pozorišnom smislu bio centar ovog žanra.
Priče mjuzikla najčešće nastaju od vrednih književnih ostvarenja, a tu se izdvajaju Igoovi „Jadnici” i „Zvonar bogorodičine crkve”, „Cigani lete u nebo” Maksima Gorkog, „Pigmalion” Bernanda Šoa…
Foto 4: Mjuzikl “My Fair Lady” (baziran na romanu “Pigmalion”).
Najznačajniji autori su Endru Lojd Veber, Miloš Forman, Bob Fos…
Foto 5: Mjuzikl “All That Jazz” Boba Fosa.
– Na listi najpopularnijih mjuzikla u svetu su „Fantom iz opere”, „Čikago” i „Jadnici”, kaže Maja Ristić i dodaje da je kod nas mjuzikl „Cigani lete u nebo” (iz 2004. godine) reditelja Vladimira Lazića, jedan od najpopularnijih.
Zanimljivo da je kritika taj mjuzikl „dočekala na nož”, ali je komad zaživeo kod šire publike, te da se uvek traži karta više.
Foto 6: Mjuzikl “Cigani lete u nebo”.
Po njenom mišljenju i Nebojša Bradić se iskazao u ovom žanru sa „Jadnicima” i „Rebekom”, koje su bile i veoma skupe u produkcijskom smislu (predstave se igraju u Madlenianumu). Isto tako i Jug Radivojević se pokazao veoma uspešnim u mjuziklu, a naročito sa poslednjim delom „Sa druge strane jastuka” po muzici i stihovima Momčila Bajagića Bajage, u produkciji Pozorišta na Terazijama.
POP Forum tim
Foto: Naslovna (“Priča sa zapadne strane”: https://www.imdb.com/title/tt0055614/mediaviewer/rm1618706689/; 1 i 2. (Privatna arhiva); 3. (“Oklahoma” https://www.imdb.com/title/tt0048445/mediaviewer/rm2305965568/); 4. (“My Fair Lady” https://www.imdb.com/title/tt0058385/mediaviewer/rm3580087296/); 5. (“All That Jazz” https://www.imdb.com/title/tt0078754/mediaviewer/rm1072990209/); 6. (“Cigani lete u nebo” https://sh.wikipedia.org/wiki/Cigani_lete_u_nebo);