(Hronika rok muzike Kragujevca 1970 – 2010. deo 12.)
Osim najpoznatijeg muzičkog projekta, benda Popečitelji, Saša Furunović je imao još bitnih bendova koji su aktivni na kragujevačkoj sceni, kao i izdavačke projekte.
O tome govori:
“Fitnes
U to vreme, Aleksandar Furunović, inače bubnjar i najmlađi od nas trojice, u “Furuna House”-u zajedno sa već pomenutim Slavkom Đurićem i Aleksandrom Mićunovićem organizuje povremene neobavezne džem – sešnove. U jednom trenutku im se priključujem i počinjem da pravim novu muziku – nastao je Fitnes. Ubrzo organizujemo prvu svirku benda u Kragujevcu u klubu “Poco Loco”, a ubrzo odlazimo i u Niš, gde ćemo biti među prvim bendovima koji će nastupiti u tada novootvorenom, a danas već kultnom “Feedback-u”.
Fitnes, uporedo sa Popečiteljima postoji od 2004. godine na svojoj zasebnoj vremenskoj liniji. Imamo zapažene nastupe u beogradskom SKC-u, a u Kragujevcu redovno održavamo koncerte, ponajviše u Domu Omladine. Koncert grupe Fitnes oko nove godine u Domu je jedno vreme bio tradicija. Sviramo ispred Discipline na mašinskom i ispred Partibrejkersa u Šumadiji. Slavko Đurić (ritam gitara) je u bendu do njegovog odlaska za Njujork 2010. Mićunovića na basu menja prvo Miloš Petrović Šomi, a zatim Mikica Zdravković.
Zajedno sa Slavkom Đurićem 2004. godine u kragujevačkom SKC-u organizujem kulturno – umetnička dešavanja pod nazivom „Fitnes duha“, koja ćemo kasnije organizovati i u beogradskom SKC-u. Na programu su izložbe, performansi, koncerti i DJ nastupi. Publika je bila aktivni učesnik u često nesvakidašnjim događanjima.
Po konačnom povratku u Srbiju, 2011. Goran preuzima ulogu basiste i Fitnes postaje bend koji čine tri brata.
Prvi album pod nazivom „Udarci i varnice“ je snimljen u bioskopu “Šumadija”, a snimatelj je bio Saša Vujić Vuja. Album je snimljen tako što je bend svirao uživo – bez nasnimavanja. U to vreme se Fitnesu priključuje i klavijaturista Aca Pejčić.
Prvo objavljujemo EP od 6 pesama za onlajn izdavačku kuću tada popularnog internet magazina “Popboks”, a zatim i CD za Kragujevački SKC. Ovo izdavanje, koje dolazi na moj predlog, predstavlja prvo muzičko izdanje SKC-a u njegovoj istoriji i pokrenulo je kasnije redovno muzičko izdavaštvo ovog kulturnog centra.
Bend nakon uspeha albuma, ima seriju uspešnih koncerata u Srbiji, iz kojih treba izdvojiti koncert u KC “Gradu” u Beogradu. U tom trenutku se u priču uključuje i Mateja Ristić, multimedijalni umetnik iz Kragujevca (koji danas već neko vreme gradi uspešnu karijeru u Kini). On zajedno sa mnom i snimateljem Draganom Vildovićem radi na snimanju prvog video spota grupe Fitnes za numeru „Srce“.
Mateja kasnije postaje dobar prijatelj i jako bitan saradnik u video produkciji mojih radova. Zajedno smo radili na spotovima „Srce“ i „Idemo negde, idemo kući“ grupe Fitnes, „Sijalica“ grupe Popečitelji, a on je u Šangaju snimio spot za numeru „Bikarbona fank“ CD Ministra. Ja sam radio muziku za njegov multimedijalni mega projekat pod nazivom „Crni čovek“, veliku produkciju održanu samo jednom u starom aerodromskom hangaru u Beogradu.
Grupa Fitnes objavljuje drugi album „Idemo negde, idemo kući“ 2017. godine na CD-u i još jednom pokreće izdavačku delatnost jedne gradske institucije – ovoga puta je to Dom Omladine u čijim prostorijama je ovaj album i snimljen.” – govori on o Fitnesu.
dr Vladimir Paunović
U tekstu su korišćeni delovi autorskog rada Saše Furunovića o grupi Fitnes namenjenih ovom tekstu, knjizi o nekadašnjoj prištinskoj sceni i budućim projektima – monografiji i dokumentarnom filmu.
Tekst je deo projekta podržanog na javnom konkursu za sufinansiranje projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja na teritoriji Grada Kragujevca u 2024. godini. “Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove Grada Kragujevca koji je dodelio sredstva”.
Foto (arhiva Saša Furunović).